Sokolica Autor : Martens kategoria: SzczytySokolica w Beskidzie Żywieckim jest jednym z wierzchołków masywu Babiej Góry. Znajduje się na wysokości 1367m. Na szczycie znajduje się platforma widokowa oraz ławki. Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku, jednak z powodu częściowo odkrytego terenu często dość mocno wieje. Jednak piękne widoki rekompensują tą niedogodność.


Idąc czerwonym szlakiem od strony Przełęczy Krowiarki las ustępuje coraz większej ilości kosodrzewiny. Odsłania się piękny widok w stronę masywu Babiej Góry: Kępa, Gówniak, Diablak. Dochodzimy do naturalnej platformy widokowej. To tutaj znajduje się szczyt Sokolicy. Wznosi się na wysokość 1367 m. Sokolica od północno-zachodniej strony podcięta jest skalnym urwiskiem będącym owocem wielkiego obrywu sprzed kilkuset lat. Samo urwisko ma wysokość kilkunastu metrów, posiadające dużą stromiznę stoki poniżej niego zawalone są ogromnymi kamieniami. Poniżej porośnięte są kosodrzewiną i lasem. Dzięki zerwie Sokolica jest wyśmienitym punktem widokowym. Pozostałe stoki Sokolicy porośnięte są kosodrzewiną i lasem. Szczytową platformę ułożono kamieniami i ogrodzono. Znajdziemy tu również ławkę do odpoczynku

 

Sokolica jest najniżej położonym szczytem w północno-wschodniej części pasma Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim (województwo małopolskie). W kierunku południowo-zachodnim, po grzbiecie głównym wiedzie szlak czerwony w stronę Babiej Góry.

 

 

szlak turystyczny zielony (Perć Przyrodników): Szkolnikowe Rozstaje - Sokolica. Czas przejścia 0.40 h (powrót 0.30 h)

szlak turystyczny czerwony (Główny Szlak Beskidzki): Krowiarki - Sokolica - Kępa - Gówniak - Diablak (szczyt masywu Babiej Góry). Czas przejścia z Krowiarek na Sokolicę 1 h (powrót 0.30 h)