Przełęcz Krowiarki Autor : Martens kategoria: PrzełęczNazwa przełęczy wywodzi się od dziewcząt, które dawniej wypasały w tym miejscu krowy - tzw. Krowiarki. Sama przełęcz jest znana również pod nazwą Lipnickie Siodło lub Przełęcz Lipnicka. Przełęcz wznosi się na wysokość 1012 m n.p.m i jest dostępna dla zmotoryzowanych turystów.Wysokość : 1012.00 m n.p.m.

Przełęcz Krowiarki (1012m) znajduje się w pobliżu najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego - Babiej Góry (1725 m) w województwie małopolskim. Tak na prawdę to rozdziela pasmo Policy od masywu Babiej Góry. Jest również punktem granicznym dla gminy Zawoja w powiecie suskim i gminy Jabłonka w powiecie nowotarski. Dla zmotoryzowanych jest to doskonałe miejsce do rozpoczęcia wycieczki w wymienione powyżej pasma górskie (100 poniżej znajduje się płatny parking na Przełęczy Krowiarki).

Sama przełęcz, oprócz walorów komunikacyjnych (dobry dojazd, parking, węzeł szlaków turystycznych) nie jest miejscem, nad którym można się zachwycać. Owszem, można tutaj odpocząć po trudach górskiej wycieczki (jest wiata), można zaznajomić się z treścią pamiątkowych tablic i pomników. Można nawet kupić pamiątki. Główną atrakcją są szlaki i to co na nich spotkamy!

Szlaki na Przełęczy Krowiarki:

drogą Górny Płaj na Markowe Szczawiny (do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach)

do Zawoi - Policzne

(Główny Szlak Beskidzki) na szczyt Babiej Góry

przez Cyl Hali Śmietanowej na Policę

do Zubrzycy Górnej

szlak Papieski - koniec szlaku ze Skawicy przez Policę i Cyl Hali Śmietanowej - trasy ostatniej wycieczki górskiej Karola Wojtyły przed wyborem na papieża (informuje o tym tablica ustawiona na przełęczy).