Babia Góra Autor : Martens kategoria: SzczytBabia Góra to bez wątpienia najpopularniejszy szczyt w Beskidach. O pięknych widokach jakie można podziwiać ze szczytu wie każdy szanujący się turysta. Babia Góra jest piękna o każdej porze roku. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że warto wybrać się na ten szczyt.Wysokość : 1704.00 m n.p.m.

Babia Góra znajduje się na wysokości 1725 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego. Oznacza to, że Babia Góra należy do Korony Polskich Gór. Na szczyt Babiej Góry turyści wychodzili już w XVIII wieku.

Babia Góra nazywana jest również Królową Niepogody, Matką Niepogody i Kapryśnicą. Wszystkie te nazwy mają powiązanie z warunkami atmosferycznym panującymi na szczycie. W ciągu kilku minut pogoda potrafi się zmienić diametralnie. Dlatego wybierając się na szczyt trzeba być przygotowanym na każde warunki. Szczególnie w okresie zimowym Babia Góra potrafi być niebezpiecznym szczytem. Przy śnieżycy bardzo łatwo można zgubić szlaki i pobładzić. Trzeba również uważać na lawainy w pobliżu szczytu.

Babia Góra szlaki:

szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki Markowe Szczawiny - przełęcz Brona - Babia Góra - Sokolica - Przełęcz Lipnicka

  • z Markowych Szczawin 1.30 h (powrót 1.10 h), z przełęczy Brona 1 h (powrót 0.45 h)
  • z Przełęczy Lipnickiej 2.30 h (powrót 1.30 h), z Sokolicy 1.30 h (powrót 1 h)

szlak turystyczny zielony Przełęcz Jałowiecka - Mała Babia Góra - przełęcz Brona - Babia Góra - leśniczówka Stańcowa - Kiczory

  • z Przełęczy Jałowieckiej Północnej 2.25 h (powrót 2 h), z Małej Babiej Góry 1.15 h (powrót 1.10 h)
  • z Kiczor 3.40 h (powrót 3.10 h), ze Stańcowej 2.30 h (powrót 2 h)

szlak turystyczny żółty Markowe Szczawiny - Akademicka Perć - Babia Góra - Chata Slaná Voda (Słowacja)

  • z Markowych Szczawin 1.15 h (powrót 0.45 h)
  • z Chaty Slaná Voda 3.25 h (powrót 3.10 h)

szlak turystyczny czerwony Orawska Półgóra - Chata Slaná Voda - Mała Babia Góra (czasy przejścia na Małą Babią Górę)

  • z Orawskiej Półgóry 3.30 h (powrót 3.15 h), z Chaty Slaná Voda 3 h (powrót 2.45 h)

Zobacz: Babia Góra jesienią